Podatek PCC od kryptowalut? Czy trzeba płacić i jak?

Jak już wielu z Was się zapewne dowiedziało – prawo czasami działa wstecz, w szczególności prawo skarbowe. Oznacza to, że BYĆ MOŻE, każdy kto handlował kryptowalutami na polskiej giełdzie BitBay, będzie musiał zapłacić podatek wsteczny.

Obowiązek PCC do każdej transakcji

W dniu 04.04.2018 opublikowało komunikat, że w przypadku sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, która stanowi prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych(PCC). Oznacza to, że w przypadku zamiany, czy kupna kryptowaluty, za każdym razem należy wypełnić trzy stronnicową deklarację PCC i zapłacić podatek w wysokości 1% wartości rynkowej. Dotychczas najczęściej wypełnia się ją w przypadku kupna samochodu. Teraz kupno kryptowaluty czy wymiana kryptowaluty ma przypominać kupno samochodu.

Oznacza to, że umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Wyłączona z opodatkowania PCC jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.

Zysk, czy strata?

Eksperci potwierdzają, że, w wypadku przyjęcia owej interpretacji to, czy transakcja była kupnem, czy sprzedażą, zakończoną zyskiem czy stratą, nie będzie miało żadnego znaczenia. Co najgorsze, poza uporczywymi formalnościami kwoty podatku PCC mogą przekroczyć nasze dochody uzyskane z transakcji.

Czy możliwe jest złożenie kilku tysięcy deklaracji PCC?

W przypadku osób, które wykonywały wiele transakcji na giełdzie okazać się może niemożliwym złożenie kilku tysięcy deklaracji, ale na razie nie pojawił się komunikat, jak poradzić sobie z tym problemem. Wszyscy czekają na dalsze informacje.

Skąd wziął się problem?

Pisma z KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) dostały polskie giełdy: Bitbay, BTCduke, Coinroom, DGTMarket, Bitmarket24, BitMaszyna, i kantory InPay oraz 4Coins. KAS wystąpiło z prośbą o oznaczenia użytkowników giełdy/kantoru wymiany kryptowalut oraz podanie posiadanych danych osoby odpowiadającej danemu użytkownikowi. Proszono o wskazanie historii wymiany kryptowalut, zasilania rachunków i wypłat z serwisu z uwzględnieniem nazw użytkowników, terminu dokonania transakcji oraz adresu kryptowalutowego użytkownika.

Czy jeśli jest strata to trzeba płacić PCC?

Niestety tak, gdyż nie ma znaczenia, czy transakcja była korzystna, czy nie. Jeśli kupiło się jakąkolwiek walutę – trzeba złożyć PCC. Jedynie transakcję poniżej 50 zł nie są objęte obowiązkiem PCC.

Czy na pewno, to są prawa majątkowe (PCC)?

Nie wiadomo (na dzień dzisiejszy). Wiele osób spekuluje, że nie są, ale Naczelny Sąd Administracyjny wydał oświadczenie, że należy traktować kryptowaluty, jak prawa majątkowe.

Gdzie teraz handlować?

Polecamy tę sprawdzoną giełdę, która zarejestrowana jest poza Unią Europejską. Jednak zmiana giełdy na zagraniczną może nie oznaczać obejścia obowiązku podatkowego, który należy uiścić za transakcje minione. Przedawnienie następuje po 5 latach o ile ten termin nie zostanie wydłużony.

Kiedy mam zapłacić PCC?

Podatek od praw majątkowych należy rozliczyć i opłacić do 14 dni od zaistnienia zdarzenia gospodarczego. Ponieważ PCC istniało na długo przed kryptowalutami – konieczne będzie napisanie tzw “czynnego żalu” z wyjaśnieniem, skąd wzięło się opóźnienie za transakcje wsteczne.

Zapraszamy do dyskusji

Artykuł nie jest profesjonalną poradą, treści pochodzą od osób niezwiązanych zawodowo z branżą finansową.

Więcej porad o finansach TUTAJ>